Konferencja jubileuszowa

Wiedza
Komunikacja
Działanie

Wiedza
Komunikacja
Działanie

25-26.10.2018 KRAKÓW

SESJA 3

MEDIA I KULTURA

Tematem przewodnim sesji są obserwowane wielopłaszczyznowe zmiany zachodzące w obszarze dziennikarstwa, mediów i kultury. 

Panel 1 Literatura a dziennikarstwo. Sztuka nowych mediów, dziennikarskie formy transmedialne poświęcony będzie rozważaniom na temat oddziaływania na siebie form medialnych i artystycznych, na styku których powstają z jednej strony różnorodne dzieła sztuki mediów (net art, twitteratura), z drugiej zaś inspirowane językiem sztuki dziennikarskie przekazy transmedialne (intermedialny reportaż).Interesują nas wielopłaszczyznowe powiązania pomiędzy dziennikarstwem a literaturą, które  ewoluowały na przestrzeni  kolejnych epok.

Panel 2 Gatunki dziennikarskie w XX i XXI wieku: ewolucja czy rewolucja? poświęcony będzie gatunkom dziennikarskim. Podczas gdy jedni badacze deklarują współcześnie silne przywiązanie do tradycyjnej genologii dziennikarskiej, inni  - w ślad za literaturoznawcami - wtórują głosom o zagładzie klasycznych gatunków. Niniejszy panel poświęcony będzie omówieniu najważniejszych przekształceń, obserwowanych współcześnie na gruncie genologii dziennikarskiej.

Panel 3 Telewizja na rozdrożu. Między prymitywną rozrywką i produkcją jakościową poświęcony będzie szczególnej sytuacji telewizji. Digitalizacja, globalizacja i konwergencja wyraźnie wpłynęły i wpływają na przemiany telewizji jako producenta znaczeń. W produkcji telewizyjnej sąsiadują ze sobą niskobudżetowe produkcje i tzw. trash tv - oraz produkcja o wysokiej jakości artystycznej i konceptualnej, której najbardziej wyrazistym przykładem są tak zwane neoseriale. Jednocześnie stacje telewizyjne tracą monopol na tworzenie programów telewizyjnych, zaś wokół jakościowych treści powstaje nowy model odbioru telewizji, zakładający partycypację odbiorców w kształtowaniu przekazu. Czy telewizja nieodwracalnie rozpada się ma prymitywną rozrywkę dla mas i obszar treści o wysokiej jakości, zarezerwowany dla nielicznych?

Tematem panelu 4 Nowe media, konwergencja i kultura partycypacji będą  procesy użytkowania mediów w sytuacji konwergencji i rodzącego się partycypacyjnego modelu odbioru. W centrum naszych rozważań znajdą się media interaktywne, jako obszar kreatywności i inicjatywy użytkowników. Chcemy rozmawiać o twórczości oddolnej, procesach społecznych, które się wokół niej kształtują, kolektywnym wytwarzaniu wiedzy i narracji transmedialnych oraz o rewolucji w relacjach nadawczo-odbiorczych, jaką przyniosły media interaktywne.

Panel 1

Literatura a dziennikarstwo

Panel 2

Gatunki dziennikarskie w XX i XXI wieku

Panel 3

Telewizja na rozdrożu

Panel 4

Nowe media, konwergencja i kultura partycypacji

Patronat naukowy

Partnerzy medialni

  Kontakt

  Sekretarz konferencji

  Małgorzata Chęcińska-Głazik

  tel. +48 12 664 55 33
  pon-pt 8:00-16:00

  sprawy finansowe

  Anna Harnik

  tel. +48 12 664 55 29
  pon-pt 7:30-15:30

  Przewodnicząca komitetu organizacyjnego

  dr hab. Weronika Świerczyńska-Głownia

  tel. +48 512 446 405

  EMAIL

  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  Instytut Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej